8. srpna 2009

Abydos

Planeta Abydos byla první planeta, kterou tým SG-1 navštívil.
Plukovník Jack O´Neill se na ní podíval již dřive - ve filmu Stargate.
Doktoru Jacksonovi se tehdy podařilo rozluštit symboly na Hvězdné Bráně i na kartuši, která byla nalezena v Gize blízko Brány a určil všech sedm symbolů k cestě hvěznou bránou.
Na Abydos byl vyslán první tým vedený plukovníkem O´Neillem...
Po příchodu zjistili, že Hvězdná brána je umístěna v obrovské pyramidě, která (jak se dozvěděli později) slouží jako přistávací rampa Goa´uldských mateřských lodí třídy Hatak.
Díky zvědavosti doktora Jacksona (on prostě musí pohladit každé roztomilé zvířátko) objevili velký důl na naquadah a v něm spoustu pracujících "domorodců", kteří je odvedli do jejich hlavního města - do Nagady.
Abydosané si mysleli, že přicházejí od bohů (Goa´uldů) a pohostili je, jak nejlépe mohli - Daniel Jackson dokonce "dostal" domorodou dívku jménem Sha're. Sha're odvedla Daniela do podivných podzemních chodeb (pozůstatky nějakého chrámu).
V chodbách byla popsána historie Abydosu. Jak se Daniel dozvěděl, místní bůh Ra přivedl Abydosany Hvězdnou Bránou ze Země, aby pro něj na Abydosu těžili Naquadah. Ale lidé na Zemi se vzbouřili a zakopali Hvězdnou Bránu.
Aby se nestalo totéž na Abydosu, zakázal Ra čtení a psaní.
To je jeden z důvodů, proč jsou Abydosané na tak nízké technologické úrovni. Daniel se naučil abydosské nářečí a přesvědčil Abydosany o tom, že Ra není žádný bůh. Abydosané se vzbouřili a vydali se k pyramidě s Hvězdnou Branou, na které předtím přistál Raův Ha´tak. O´Neillův tým s pomocí Abydosanů porazí Raovi stráže a ten se pokusí utéct, O'Neill ale jeho loď vyhodí do vzduchu atomovou bombou, kterou měl připravenou pro zničení Abydosu, kdyby našel hrozící nebezpečí pro Zemi.
Daniel nachází kombinaci symbolů pro otevření Brány zpět na Zem a všichni se vrací domů, až na Daniela, který se zasnoubil se Sha´re a zůstal na Abydosu.

Žádné komentáře:

Okomentovat